Romos város: Budapest a második világháború után

Romos város: Budapest a második világháború után

Szerző: Amos Chapple, Archívumképek - Fortepan

2020. május 8

Hetvenöt évvel a második világháború után Európában fényképeket készítenek a magyar fővároson, Budapesten az Európa egyik leginkább figyelmen kívül álló csatája során elkövetett pusztításokról.

Kattintson vagy koppintson a képekre, hogy felfedje ugyanazt a jelenetet 2020-ban.

Felirat
A Duna folyik a Szechenyi Lánchíd alatt, amelyet a náci vezetésű erők szándékosan elpusztítottak a Vörös Hadsereg előrehaladásának lassítására.

A II. Világháború alatt Magyarország szövetséges volt a náci Németországgal, és katonáinak tízezrei harcoltak a náci csapatokkal a szovjet területen, ideértve a sztálingrádi csatát is - a háború egyik legfontosabb fordulópontját. Hét hétig, 1944 végén és 1945 elején, a szovjet és a román csapatok körülkerültek, majd harcba kerültek a náci által tartott Budapesten, az amerikai légierő segítették.

Felirat
Kilátás az elpusztult Budapestre a Halászbástyáról . A magyar főváros központjában lévő épületek 80% -ának sérülése vagy megsemmisülése volt az ostrom alatt.
Felirat
A szovjet Vörös Hadsereg csapata Budapest központja közelében menetel. Sztálin sürgette tábornokjait, hogy vigyék el a várost, mielőtt 1945. február 4-én Jaltában megkezdett volna a többi szövetséges vezetõvel folytatott találkozója.
Felirat
A vörös hadsereg belépésével Budapest belsejében egy üzlet ég.
Felirat
A Budai Vár (balra), a templomok és egyéb épületek mellett, amelyek a háború alatt súlyosan sérültek meg.

Mivel Sztálin lehetetlen sebességet követelt tábornokoktól, Hitler megparancsolta embereinek, hogy minden áron tartsák meg Budapestet. Magyarország olyan olajkészleteket tartott, amelyek nélkülözhetetlenek voltak a náci háború gépe számára.

Felirat
Egy halott német katona fekszik Kalvin Terén, Budapest központjában.
Felirat
A Budai Vár főbejárata, amelyet nem építettek át. A kastély a náci és a magyar csapatok utolsó nagy erődítménye volt, és a folyó túloldalán szovjet tüzérségi tűzzel kalapálták.
Felirat
A Mátyás-templom bejárata

A támadó szovjet és román csapatok mintegy 4-1-rel meghaladták a fasiszta haderőket.

Felirat
Angyal emlékmű - amelyet 1936-ban állítottak fel a közeli budai kastély visszaemlékezésének emlékére, 250 évvel korábban az oszmán törökök emlékére - a városi téren az egyetlen érintetlen tárgy.
Felirat
Ideiglenes pontonhidak húzódnak a Duna mentén. A folyón átívelő összes hidat a náci vezette erők pusztították el, amikor a Vörös Hadsereg kelet felé haladt (ennek a fényképnek a jobb oldala).
Felirat
A Szechenyi Lánchíd törmelékében kő oroszlán fekszik, melyet a nácik visszavonulásával pusztítottak el. A híd négyéves rekonstrukció után 1949-ben nyílt meg újra.
Felirat
A Budai Vár közelében lakóépületek, amelyeket a harcokban elpusztítottak. Becslések szerint mintegy 38 000 polgár halt meg a városért folytatott brutális csatában.
Felirat
A Vörös Hadsereg katonái malom az elpusztult Elisabeth híd körül, amelyet később az 1960-as években a kommunista uralom alatt építészeti virágzás nélkül újjáépítettek. A náci, akkor a kommunista uralom által az országnak évtizedek óta elkövetett szenvedés után Magyarország 1989-ben végre visszanyerte függetlenségét.

Eredeti nyelvű szöveg